Kołpaki to nie tylko kwestia estetyczna!
- By : Ponklub.com.pl
- Category : Motoryzacja
- Tags: opony, pieniądze, wulkanizacja
Kołpaki do samochodowych opon pełnią dosyć istotną funkcję, nie tylko estetyczną, jak mogłoby się niektórym wydawać (nie ujmując niczego pięknie wykonanym, cieszącym oko kołpakom). Głównym powodem, dla którego tak naprawdę decydujemy się na zakup lub wymianę tego elementu, jest jego funkcja ochronna. Jak wybierać kołpaki, żeby dobrze chroniły felgi i opony, trzymały się koła i jednocześnie pasowały wyglądem do samochodu?
Jakie kołpaki do samochodu wybrać?
Inną równie ważną kwestią przy wyborze kołpaków do naszego auta, jest materiał, z jakiego są one wykonane. Jeśli zależy nam na jak najtańszym zakupie, możemy zdecydować się na te, które są wykonane ze sztucznych tworzyw – jednak tutaj musimy liczyć się z tym, że jedynym plusem takiego zakupu jest jego niska cena. Jaki jest jednak sens oszczędzania w ten sposób, jeśli prawdopodobnie po najbliższym kontakcie koła z krawężnikiem, lub wjechaniu w dziurę okaże się, że kołpak taki jest zniszczony, lub nawet … całkowicie odpadł. Zamiast tego, dołóżmy trochę pieniędzy do puli przeznaczonej na ten zakup i zdecydujmy się na kołpaki wykonane z metalu. Możemy się spodziewać, że będą one znacznie bardziej odporne.
Wygląd kołpaków
Wracając do tematu estetyki, jeśli wybierzemy już materiał i rodzaj mocowania naszych kołpaków, możemy jeszcze pomarudzić w kwestii ich wyglądu – wykończenia, kolorystyki, rodzaju farby, jaką są pokryte, itp. Jeśli nasz samochód od dachu po koła ma wyglądać stylowo, z pewnością dobierzemy mu pasujące kołpaki. Zarówno modele przeznaczone dla konkretnej marki samochodu, jak i te uniwersalne potrafią zadziwić swoim urokiem. Niektóre dobrze imitują wygląd felg aluminiowych, dla których są zwykle zamiennikiem; na rynku są też kołpaki obrotowe, czyli spinnery – naprawdę jest w czym wybierać.
Założenie kołpaków – kwestia mocowania
Wybierając kołpaki do swojego samochodu liczymy na to, że będą one chronić znajdującą się pod spodem felgę i dalej znajdujące się elementy koła, zawieszenia, układu hamulcowego i tak dalej. Oczywiście ochrona zadziała, jeśli kołpak będzie wykonany z odpowiedniego materiału i umiejętnie zamocowany. Jeśli nie zadbamy o jego właściwe przymocowanie, może się okazać, że już wkrótce po założeniu, ta część koła pozostanie tylko wspomnieniem, a za nasze pieniądze jakieś pobocze czy chodnik zyska (wątpliwą) ozdobę. Przeglądając więc ofertę sklepu, czytając opisy poszczególnych produktów, zwracajmy szczególną uwagę na właściwości mocowania. Następnie zapoznajmy się dobrze z opisem producenta, który wskazuje jak należy prawidłowo zamontować kołpak. Jeśli wolimy, żeby ktoś wykonał to za nas, albo nie mamy dostępu do miejsca, gdzie możemy swobodnie to zrobić, nic prostszego – taka usługa nie kosztuje zbyt dużo i jest dostępna np. w punktach, gdzie wykonywana jest wulkanizacja. Tamtejsi specjaliści mają swoje sposoby na solidne mocowanie. Lepiej zapłacić za dobrze wykonaną usługę niż wracać trasą, którą się jechało w poszukiwaniu zaginionego kołpaka…