Domowe sposoby na ból gardła.
- By : Ponklub.com.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: zdrowie
Ból gardła powoduje trudności z przełykaniem śliny. Powodem najczęściej są infekcje bakteryjne lub wirusowe, bywają także objawem alergii. Większość tabletek od bólu gardła dostępnych w aptekach to dość drogie cukierki. Słodkie, smaczne, ładnie opakowane i kosztowne.
Głównie w postaci pastylek do ssania, zawierających w swoim składzie substancje odkażające, łagodzące jak mentol, anyżek czy olejek eukaliptusowy. Mogą zawierać wzmacniającą witaminę C, substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne, czy znieczulające. Pobudzają one wydzielanie śliny, zwiększają nawilżenie śluzówki gardła. Jednak substancje czynne zawarte w nich rozcieńczane są śliną i prawie nie wchodzą w kontakt z zakażonymi tkankami. Ich działanie często jest subiektywne i zależy od naszej wiary. Przy bólu gardła wywołanym przez bakterie konieczne jest leczenie antybiotykiem. O kuracji antybiotykowej zawsze decyduje lekarz. W przypadku kiedy ból gardła jest spowodowany przez wirusy warto skorzystać także z domowych sposobów na łagodzenie dolegliwości.
Zdrowie, a ból gardła
Do takich domowych sposobów zaliczamy płukanie gardła. Niektórzy uważają, że płukanie gardła jest nieskuteczna metodą ponieważ płyn nie dociera do wszystkich miejsc objętych stanem zapalnym. Jest w tym trochę prawdy ponieważ taki roztwór nie zwilży dobrze krtani jednak trafi dobrze do niżej położonych odcinków. A płukanie gardła pobudza ukrwienie błony śluzowej gardła, jest stosowane od dawna jako sprawdzony środek domowy. Kupując gotowe roztwory do płukania, trzeba zwrócić uwagę czy nie zawierają w swoim składzie chemicznych środków dezynfekujących, które mogą niszczyć pożyteczna florę bakteryjną, która znajduje się w jamie ustnej. Warto płukać gardło roztworem soli czy sody oczyszczonej. Do płukania świetnie sprawdzą się również ciepłe napary z rumianku i szałwii. Ponadto chory powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie – dużo pić, ciepłą wodę czy mieszanki ziołowe na bazie rumianku oraz szałwii. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawilżenie powietrza, tu pomocne mogą okazać się nawilżacze powietrza, częste wietrzenie, pojemniki z wodą oraz rozwieszanie wilgotnego prania w mieszkaniu. Na ból gardła zaleca się ponadto płukanie gardła naparem z ziół lub gotowymi roztworami na bazie roślinnej. Inhalacje z parą wodną są również wskazane w tym przypadku, polecane są inhalacje z naparu rumianku, do którego można dodać kilka kropli olejku tymiankowego. Pomocne będzie także picie herbaty lipowej, z czarnego bzu oraz ciepłych naparów z tymianku, szałwii oraz rumianku.