Katar – przyczyny, objawy, sposoby leczenia.
- By : Ponklub.com.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: zdrowie
Katar to inaczej mówiąc nieżyt błony śluzowej nosa. W pierwszych dniach infekcji jest on wodnisty, uczucie zatkania nosa wynika zaś z obrzęku błony śluzowej. W kolejnej fazie infekcji dochodzi do zalęgania w nosie gęstej, lepkiej wydzieliny, która ogranicza swobodny przepływ powietrza przez przewody nosowe.
W nocy zatkany nos może utrudniać spokojny sen, natomiast u niemowląt powoduje problemy ze ssaniem. Katar najczęściej towarzyszy przeziębieniu, grypie i innym infekcjom górnych dróg oddechowych. Znamienita większość stosowanych aktualnie preparatów na katar nie działa na przyczynę kataru a jedynie na jego objawy. Leki te zwężają naczynia krwionośne, zmniejszają obrzęk tkanek i zwiększają drożność nosa. Mogą być stosowane miejscowo na błonę śluzową w postaci kropli lub maści ale również doustnie w postaci syropów i tabletek. Jeżeli katar nie ustępuje i utrzymuje się dłużej niż dziesięć dni, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu dalszej diagnozy przyczyny kataru.
Katara a zdrowie
Natomiast leków na katar nie wolno stosować dłużej niż 3 dni, a po między każdą kolejną kuracją należy zachować co najmniej 10 dni przerwy. W przeciwnym razie katar powróci i szybko nie uda się go pozbyć, można w taki sposób nabawić się kataru polekowego oraz uzależnienia. Stosując leki doustne należy pamiętać, że wpływają one na cały organizm. Jest to bardzo istotne szczególnie u osób, które posiadają choroby przewlekłe takie jak nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca. Bardzo pomocne może okazać się nawilżanie powietrza w pomieszczeniach gdzie chory spędza najwięcej czasu oraz w sypialni. Ponadto inhalacje z soli fizjologicznej do nosa lub leki na bazie obojętnych nawilżaczy naturalnie poprawiających drożność nosa. Pozbycie się nadmiaru wydzieliny z nosa jest bardzo ważne ponieważ jej nadmiar zalegający w górnych drogach oddechowych może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego a w konsekwencji konieczności zastosowania antybiotyku w celu leczniczym. Konsultacja z lekarzem jest konieczna w przypadku kataru zatokowego, zapalenia zatok, lub zapalenia ucha. Zdarza się to dosyć rzadko, najczęściej wystarczające są preparaty dostępne bez recepty w aptece lub domowe sposoby. Trzeba również pamiętać, że katar wodnisty bez innych towarzyszących objawów w postaci gorączki, bólu glowy, bólu gardła, może być wywołany alergią na różne substancje chemiczne lub organiczne. Aby złagodzić objawy należy przede wszystkim dużo pić, stosować inhalacje wodą z solą, lub preparatami ziołowymi zawierającymi tymianek lub szałwię.